Kreatywnie, różnorodnie, aktywnie – tak dzieci spędzały wolny czas w trakcie ferii zimowych w Nekielskim Ośrodku Kultury. Dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Nekla najmłodsi mogli uczestniczyć w warsztatach plastycznych, których tematem był jeden z najpopularniejszych misiów na świecie – Kubuś Puchatek. Podsumowaniem zajęć był kinowy seans bajki „Kubuś Puchatek i Hefalumpy”.
Ogromną kreatywnością musieli wykazać się uczestnicy warsztatów „Mydło lubi zabawę”. Ich zadaniem było wykonanie ręcznie robionych mydełek. Różne kształ- ty, kolory, zapachy, mydła z dodatkiem brokatu, suszonych płatków kwiatów i ziarenek piasku - pomysłowość dzieci nie znała granic!
Zupełnie inny charakter miały zajęcia „Jak to jest zrobione?” prowadzone przez członków wrzesiń- skiego stowarzyszenia „Freelab”. Uczestnicy, podzieleni na trzy grupy, poznawali zasady projektowania i drukowania 3d, budowali generator Van de Graaff ’a, wytwarzali energię elektryczną z owoców i warzyw oraz rozkładali na części odkurzacz, żeby poznać zasadę jego działania.
Karnawał to czas zabawy, dlatego w trakcie ferii zimowych w Nekielskim Ośrodku Kultury nie mogło zabraknąć baliku karnawa- łowego dla dzieci! Anna z „Krainy Lodu” zabrała najmłodszych w magiczny zimowy świat bajek. Zabawom nie było końca! Dzieci chętnie uczestniczyły w rzutach śnieżką do celu i wielkiej bitwie na śnieżki, zamieci z baniek mydlanych czy zabawach z balonami.
Pierwszy tydzień ferii zimowych zakończyły techniczne warsztaty „Ptasia Frajda”, na których dzieci samodzielnie wykonywały karmniki i karmidełka dla ptaków.
Drugi tydzień ferii to czas bajkowych zajęć w Bibliotece, których tematem był Kubuś Puchatek. W Nekielskim Ośrodku kultury odbywały się tygodniowe warsztaty „Zimowa Przygoda”, w których uczestniczyło 29 dzieci. Wśród atrakcji przygotowano m.in. zajęcia taneczne i ruchowe, zagadki detektywistyczne, gry i zabawy ruchowe. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zobaczyć bajkę „Ostatni smok świata” – historię chłopca o imieniu Niki, który chciał pójść w ślady ojca i pokonać smoka. Każdego dnia odbywały się warsztaty plastyczne – jedne z nich dotyczyły kontrastów. Dzieci tworzyły prace w kolorach czarnym i białym, największą frajdę sprawiło im rysowanie kredą i węglem. Ogromną radość, szczególnie chłopcom, sprawiły zajęcia sportowe w hali widowiskowo- -sportowej w Nekli. Tematem czwartkowych zajęć była niepeł- nosprawność. Uczestnicy poznali zasady dźwiękowego tenisa stołowego oraz poprzez zabawę mogły sprawdzić z jakimi trudnościami w życiu zmagają się osoby niepełnosprawne. Podsumowaniem tygodniowych warsztatów była wycieczka do Poznania oraz wizyta w Karmelkowie, gdzie dzieci miały możliwość wykonania słodkich lizaków i uszycia pluszaków. Nie mogło się obyć bez spaceru po Starym Rynku. Już dziś zapraszamy na podobne warsztaty latem! MO